Regulament baschet (PDF)

File information

Author: Nitu Mihai

This PDF 1.5 document has been generated by Microsoft® Word 2010, and has been sent on pdf-archive.com on 17/11/2014 at 00:08, from IP address 193.226.x.x. The current document download page has been viewed 762 times.
File size: 281.82 KB (2 pages).
Privacy: public file

File preview

REGULAMENT COMPETIȚIE
BASCHET - ACADEMIA SPERANȚEI

DESFĂȘURAREA COMPETIȚIEI
1. Fiecare echipă va fi formată din minim 3 jucători (opțional echipele pot avea si o
rezervă - schimbarea se poate face doar la pauză).
2. Meciul durează 2 reprize. Fiecare repriză durează 7 minute. Pauza dintre reprize
este
de 1 minut.
3. Sistemul de joc este de grupe + eliminatoriu.
4. Clasamentul din fiecare grupă se face în funcție de numărul de victorii.
5. În caz că apar egalități în clasament, criteriul de departajare este meciul direct.
6. În caz de egalitate la sfârșitul unui meci, acesta se va prelungi cu incă 3 minute de
joc.
Această regulă se repetă la infinit pană când o echipă va fi în avantaj la sfărșitul
reprizei
de prelungire.

REGULI REFERITOARE LA JOC
7. Un coș marcat din interiorul semicercului valoreaza 1 punct, un cos din afara
semicercului valoreaza 2 puncte.
8. În caz de fault pe aruncare se vor executa aruncări libere în felul următor:
- o aruncare pentru fault în interiorul semicercului
- două aruncări pentru fault în afara semicercului. (aruncarea valoreaza 1 punct)
9. În caz de recuperare defensivă echipa trebuie să scoată mingea din semicerc.
10. Atunci cănd s-a marcat un coș, repunerea se va face de către echipa care l-a
primit,
de la jumătatea terenului.
11. Orice neregulă (pași, picior etc.) se va repune de la jumătatea terenului.

12. Un jucător este eliminat de pe teren la a 5-a greseală personală. Dacă echipa
ajunge
în situația de a ramâne cu un jucător mai putin, acesta nu este eliminat. Echipa
primeste
o penalizare de 3 lovituri libere pentru orice fault pe care jucatorul îl mai face dupa
cel
de-al 5-lea.

ASUMAREA RĂSPUNDERII + REGULI DE BUN SIMȚ
13. Membrii Academiei SpEranței nu sunt răspunzători pentru eventualele accidentări
suferite de participanți.
14. Fumatul în sală este STRICT INTERZIS.
15. Jucătorii sunt obligați să vină cu încălțări de schimb pentru a păstra terenul în
condiții bune de joc.

16. Ne rezervăm dreptul de a exclude persoanele cu o atitudine nepotrivită.
17. Aducerea de reproșuri/injurii la adresa arbitrilor duce la descalificarea echipei din
competiție.
18. Dezacordul cu privire la regulile campionatului de baschet duce la descalificarea