PDF Archive

Easily share your PDF documents with your contacts, on the Web and Social Networks.

Share a file Manage my documents Convert Recover Search Help Contact



so20160508 .pdf


Original filename: so20160508.pdf
Author: Hemma

This PDF 1.5 document has been generated by Microsoft® Excel® 2013, and has been sent on pdf-archive.com on 08/05/2016 at 21:00, from IP address 213.65.x.x. The current document download page has been viewed 307 times.
File size: 439 KB (2 pages).
Privacy: public file




Download original PDF file









Document preview


Uppdaterad 2016-05-08

Statistisk opinion v1,2
Grunddata utgår ifrån Demoskop, Sentio, Sifo, Inizio, Skop, Yougov, Ipsos, Novus.
Beräkningarna görs månadsvis (publicerings datum). Släppt data (grå celler) utgör en förändring som ej släppta undersökningar (vita celler) baseras på.
Felfaktorerna som var under sep 2014, före riks valet läggs till/ dras ifrån i slutgrafen "val idag"
Ev överskott dras av i förhållande till partiernas storlek på slutgrafen.

1

Institut
Demoskop

Sentio
Sifo
Inizio
Skop
Yougov
Ipsos
Novus
Snitt:

@k60780472
På Twitter

April
25,5
24,1
26,7
25,4
26,6
23,5
24,4
26,0

(S)
(M)
(SD)
(C)
(MP)
(V)
(L)
(KD)
Maj Förändring
April Maj Förändring
April Maj Förändring
April Maj Förändring
April Maj Förändring
April Maj Förändring
April Maj Förändring
April Maj Förändring
24,9 -2% 0,976 28,0 25,5 -9% 0,911 15,5 16,4 6% 1,058 6,3 7,4 17% 1,175 5,3 5,1 -4% 0,962 7,7 8,0 4% 1,039 5,3 5,6 6% 1,057 3,5 3,3 -6% 0,943
23,7
21,1 20,8
22,3 22,7
5,6 5,6
4,6 3,9
8,1 8,8
6,0 6,1
3,0 3,3
26,5 -1% 0,993 25,8 27,4 6% 1,062 15,7 15,3 -3% 0,975 7,3 5,9 -19% 0,808 6,0 4,3 -28% 0,717 7,2 8,2 14% 1,139 5,5 5,4 -2% 0,982 3,5 4,3 23% 1,229
25,0
24,2 23,9
19,7 20,0
7,3 7,2
4,6 3,9
8,1 8,8
4,3 4,4
3,9 4,2
26,2
25,4 25,0
15,8 16,1
6,5 6,4
6,6 5,5
7,3 8,0
5,6 5,7
4,2 4,5
23,1
23,6 23,3
23,6 24,0
6,7 6,6
5,4 4,5
7,8 8,5
3,6 3,7
2,7 2,9
24,0
28,1 27,7
16,6 16,9
6,1 6,0
4,8 4,0
7,1 7,7
6,3 6,4
3,3 3,6
25,6
24,0 23,7
18,9 19,2
6,8 6,7
5,6 4,7
7,1 7,7
5,8 5,9
3,1 3,4

25,3 24,9 -1,6% 0,984

25,0 24,7 -1,4% 0,986

18,5 18,8 1,6% 1,016

6,6

28

28

28

9

26

26

26

24

24

24

22

22

22

20

20

20

18

18

18

16

16

16

14

14

14

12

12
April

Maj

Maj

5,4

4,5 -16,1% 0,839

9
8

8

7,6

8,2

8,9% 1,089

5,3

5,4

1,9% 1,019

3,4

9

7

7

8

6

6

7

5

5

6

4

4

5

3

3

3,7

7

6

5
6
4
5

April

Maj

3
April

Maj

4
April

Maj

2
April

Maj

2
April

Maj

April

15%

Förändring i % Majl, Snitt alla mätningar

10%
5%

8,9%

8,6%
1,9%

1,6%

0%
-5%

-1,6%

-0,9%

-1,4%

-10%
-15%

-16,1%

-20%
(S)

(M)

8,6% 1,086

7

12
April

6,5 -0,9% 0,991

(SD)

(C)

(MP)

(V)

(L)

(KD)

Maj

160%

2

Demoskop

Över & underskattningar vid riks valet 2014
Valdata i september före valresultatet

150%

Sentio
Sifo

140%

Skop
Yougov

130%

Ipsos
Novus

120%
110%
100%
90%
80%

70%
60%
50%

@k60780472
på Twitter

% från valresultatet

40%
MP

SD

V

S

M

FP

KD

C

Fi

2
Statistisk opinion slutgrafen "val idag"
publiseras på min twittersida https://twitter.com/k60780472.

Modellen: Månadens förväntade snitt (figur1) X partiets felfaktor (figur2)
- ev överskott i förhållande till partiets storlek

@k60780472
på Twitter


so20160508.pdf - page 1/2
so20160508.pdf - page 2/2

Related documents


PDF Document so20160407
PDF Document so20160417
PDF Document so20160418
PDF Document so20160419
PDF Document so20160422
PDF Document so20160423


Related keywords