Konfrontacja Sztuk Walki (PDF)

File information

Author: Dom

This PDF 1.5 document has been generated by Microsoft® Word 2010, and has been sent on pdf-archive.com on 24/08/2018 at 10:45, from IP address 89.70.x.x. The current document download page has been viewed 542 times.
File size: 442.87 KB (3 pages).
Privacy: public file

File preview

Konfrontacja Sztuk Walki
Konfrontacja Sztuk Walki, KSW – polska organizacja promująca walki MMA z siedzibą
w Warszawie[1].

Historia
Gala KSW 16

Pierwsza gala KSW odbyła się 27 lutego 2004 w warszawskim hotelu Marriott. Rywalizacja
odbywała się w formacie 4 lub 8-osobowych turniejów (do 2011 roku) oraz pojedynczych walk.
Począwszy od drugiej edycji, gale KSW transmitowane były przez telewizję kodowaną Polsat
Sport, a od gali KSW XI otwarty Polsat. Założycielami i właścicielami organizacji są Maciej
Kawulski i Martin Lewandowski. Dyrektorem sportowym organizacji jest natomiast Wojsław
Rysiewski. W latach 2008-2010 federacja nawiązała współpracę ze słoweńską organizacją World
Freefight Challenge (WFC) związaną z wymianą zawodników. Od 2010 roku gale KSW są także
transmitowane przez internetową telewizję Ipla.tv. Pierwszą galą, która była transmitowana
wyłącznie w systemie pay-per-view była gala KSW 20: Symfonia walki.
Od 1 grudnia 2011 (KSW 17) przyznawane są bonusy finansowe w kategoriach - nokaut,
poddanie i walka wieczoru.
Podczas gali KSW 19 po raz pierwszy w historii tej organizacji odbyła się walka kobiet
Pojedynki na galach KSW,od początku istnienia organizacji w 2004,prowadzono w ringu
bokserskim. Od gali numer 27. w maju 2014 walki odbywają się w okrągłej klatce.
8 października federacja KSW nawiązała współpracę z federacją założoną przez Nobuyukiego
Sakakibarę RIZIN Fighting Federation. W ramach tej współpracy KSW dotychczas udostępniło
federacji RIZIN dwóch zawodników - Gorana Reljicia (na World Grand Prix 2015) oraz Szymona
Bajora (na World Grand Prix 2016). W 2015 Chorwat odpadł już w pierwszej rundzie turnieju,
przegrywając przez nokaut z rosyjskim zawodnikiem Vadimem Nemkovem.[8] Natomiast Polak w
2016 roku w pierwszej fazie turnieju, która miała miejsce na wrześniowej gali pokonał Litwina
Teodorasa Aukštuolisa[9], dzięki czemu awansował do ćwierćfinału, gdzie 29 grudnia zmierzy się
z Valentinem Moldavskim z Ukrainy. Zwycięzca tej pary zawalczy albo z Amerykaninem Shanem
Carwinem, albo z reprezentantem Iranu Amirem Aliakbarim, w zależności od rozstrzygnięcia w tej
parze ćwierćfinałowej.
31 października 2015 odbyła się gala KSW 32, która była pierwszą galą zorganizowaną poza
granicami Polski (Wielka Brytania, Wembley Arena).
28 czerwca 2016 właściciele federacji Martin Lewandowski i Maciej Kawulski poinformowali o
nawiązaniu współpracy z brazylijską organizacją Aspera FC. Zapowiedziano, że zwycięzca
turnieju wagi lekkiej, który odbył się 9 lipca zostanie zawodnikiem KSW . Turniej wygrał Renato
'Pezinho' Gomes Gabriel, pokonując Fernando Aparecido oraz Thiago Natę podczas gali Aspera
FC 41: Road to KSW. W nagrodę za ten wyczyn KSW zaoferowało mu kontrakt i starcie o
mistrzowski pas w kategorii lekkiej (do 70 kg) z Mateuszem Gamrotem na gali KSW 36 w Zielonej
Górze.[13]
Na początku 2017 roku federacja KSW online została nominowana do nagrody World MMA
Awards w kategorii Organizacja Roku 2016[14].

27 maja 2017 na Stadionie Narodowym odbyła się gala KSW 39 która zgromadziła ponad 56
tysięcy widzów, ustanawiając tym samym nowy europejski rekord frekwencji podczas zawodów
MMA oraz uzyskała drugi wynik na świecie
22 października 2017 KSW zawitało po raz pierwszy do Dublina, gdzie w amfiteatralnej hali
3Arena odbędzie się gala. Od gali KSW 40 wszystkie pojedynki o pasy organizacji będą
odbywały się na dłuższym dystansie: 5 razy 5 minut.

Zasady i reguły walki

pojedynek odbywa się na ringu o wymiarach 8 metrów na 8 metrów lub klatce o średnicy 9
metrów
pojedynek trwa 3 rundy po 5 minut
walka o mistrzostwo trwa 5 rund po 5 minut plus ewentualna 5-minutowa dogrywka
przerwa między rundami trwa 1 minutę

Sposoby wyłonienia zwycięzcy

nokaut

Zawodnik po uderzeniu lub kopnięciu upada na ring i nie jest w stanie kontynuować walki w
pozycji leżącej.

poddanie (odklepanie lub werbalne)

Występuje w sytuacji, w której jeden z zawodników odklepuje 2 lub więcej razy w matę, ciało
przeciwnika, lub własne ciało lub też werbalnie (krzyk).

techniczne poddanie

To sytuacja, w której sędzia ringowy dostrzega i przerywa walkę uznając poddanie za wykonane,
gdy zawodnik nie ma możliwości obrony, nie odpowiada lub krzyczy z bólu, a także, że technika
założona jest precyzyjnie i prowadzi do poddania.

techniczny nokaut

a) Walkę przerywa sędzia ringowy (RSC), w następujących sytuacjach: - jeden z zawodników
wyraźnie dominuje nad przeciwnikiem, który nie jest w stanie skutecznie się bronić przed jego
atakiem - gdy przewaga jednego z zawodników jest niepodważalna i zagraża bezpośrednio
zdrowiu drugiego zawodnika - gdy zadecyduje, że uszkodzenie ciała lub kontuzja zawodnika jest
na tyle poważna, że uniemożliwia dalszą walkę - zawodnik traci przytomność przy technikach
kończących b) Walkę przerywa Cutman (lekarz ringowy). Sędzia ringowy wstrzymuje walkę
odsyłając obu zawodników do narożników neutralnych (narożnik biały) i zwraca się do cutmana
lub lekarza o ocenę stanu zdrowia. Cutman przerywa walkę jeżeli uzna, że np. głębokie rozcięcie
zawodnika jest na tyle poważne, że uniemożliwia dalszą walkę lub lekarz jeżeli kontuzja niesie za
sobą duże ryzyko utraty zdrowia. Jeżeli kontuzjowany zawodnik nie może kontynuować walki ze
względu na kontuzję spowodowaną techniką dozwoloną przegrywa. Jeżeli walka została
przerwana ze względu na kontuzję spowodowaną techniką niedozwoloną, przeciwnik zostaje
zdyskwalifikowany lub też sędziowie uznają walkę za nieodbytą. c) Walkę przerywa sekundant
poddając swojego zawodnika poprzez rzucenie ręcznika w pole walki podczas trwania walki lub
pomiędzy rundami.

decyzję sędziów

Po skończonych dwóch (trzech) rundach sędzia główny sumuje punkty. Zwycięzcą zostaje
posiadacz większej ilości punktów. W przypadku sytuacji remisowej, czyli takiej samej ilości
punktów, zarządzana jest 5-cio - minutowa dogrywka ( tylko w walce o pas ). Jeżeli stan
remisowy utrzymuje się nadal po dogrywce, wówczas sędzia główny może zadecydować o

nierozstrzygniętej walce. Decyzja może być: a) Jednogłośna – wszyscy sędziowie punktowali
pojedynek dla tego samego zawodnika b) Niejednogłośna – dwóch sędziów punktowało
pojedynek dla tego samego zawodnika, a trzeci dla jego rywala c) Większościowa – dwóch
sędziów punktowało pojedynek dla tego samego zawodnika, trzeci wypunktował remis

dyskwalifikację

Dyskwalifikacja może nastąpić po konsultacji sędziego ringowego z sędzią głównym gdy: a)
zawodnik trzy razy nieumyślnie złamie zasady walki b) zawodnik z premedytacją złamie zasady
walki c) zawodnik celowo sfauluje przeciwnika i ten nie może dalej kontynuować walki d)
zawodnik zachowa się niezgodnie z zasadami fair-play e) zachowania sekundantów
bezpośrednio wpłyną na przebieg walki niekorzystny dla przeciwnika

remis
No contest lub decyzja techniczna

Jeżeli kontuzja spowodowana faulem nieumyślnym jest na tyle poważna, że sędzia ringowy
przerwie pojedynek walka zostaje uznana za NO CONTEST, W trzyrundowym starciu jeżeli
kontuzja jest na tyle poważna, że sędzia ringowy przerwie pojedynek po zakończonych dwóch
rundach, walka zakończy się techniczną decyzją, zawodnik który w momencie przerwania
pojedynku prowadzić na kartach sędziowskich wygrywa. Jeżeli wystąpi taki przypadek sędziowie
punktują zakończone rundy oraz rundę w której pojedynek został przerwany. W dwu rundowym
pojedynku, jeżeli walka zostanie przerwana po 3 minucie 2 rundy sędziowie punktują zakończoną
rundę oraz rundę w której pojedynek został przerwany.